budynek-baner-copy

BULE

W dniach 29-30 czerwca w stolicy podkarpackich kulek, Dębicy, 10 reprezentacji z 9 województw wzięło udział w Finale Ogólnopolskiej Ligi Gimnazjów w Petanque. DSC00817Nasze miasto oraz województwo zachodniopomorskie już po raz czwarty z rzędu reprezentowali uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Wałczu, którzy wystapili w składzie:. Maciej Tomajczyk, Bartosz Juszczak, Ariel Marasz, a opiekunem był nauczyciel wychowania fizycznego Marek Skonieczka. Drużyny miały do rozegrania sześć rund eliminacyjnych,  po których cztery najlepsze zespoły awansowały do półfinałów.

 Otwarcia dokonał Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dębicy Marek Kamiński wygłaszając formułę: Finał Ogólnopolskiej Ligi Gimnazjów w Petanque uważam za otwarty. Podczas Mazurka Dąbrowskiego flagę narodową na maszt wciągał kapitan drużyny gospodarzy.

W sobotę wszystkie ekipy miały do rozegrania po pięć pojedynków. Po rozegraniu trzech rund zawodnicy z opiekunami udali się na obiad, by po południu  rozpocząć zaplanowane jeszcze dwie rundy. Niespodzianką dla wszystkich uczestników, tak zawodników jak i opiekunów był zaproponowany przez organizatora Pojedynek - czyli rywalizacja w rzutach do opon ustawionych na 7, 8 i 9 metrze. Zawodnicy rywalizowali w rozlosowanych parach, wygrywający przechodził dalej przegrywający odpadał z dalszych rund. Zasady były proste: pierwszy rzut do pierwszej opony, drugi do drugiej i ostatni do trzeciej, Wygrywała osoba, która trafiła więcej razy do opon (kula musiała pozostać w oponie) lub wcześniej wyrzuciła swoje kule. Do finału awans uzyskali  Maciej Tomajczyk z Wałcza i Sopel Agnieszka z Dębicy, w którym niestety Maciej musiał uznać wyższość  zawodniczki gospodarzy.

W niedziele przed ostatnią rundą spotkań Gimnazjaliści z Wałcza zajmowali 5 miejsce i do waliki o medale wystarczała im wygrana z drużyna z Łekawicy. Niestety zabrakło trochę szczęścia i ostatecznie uplasowali się na siódmym miejscu. Zwycięzcą mistrzostw okazali się uczniowie ze Śremu (  wielkopolska ), którzy po bardzo zaciętym pojedynku pokonali rówieśników z Nysy 13:10, a trzecie miejsce przypadło w udziale reprezentacji gimnazjum z Dzierżoniowa

Każda reprezentacja otrzymała pamiątkowy dyplom i  puchar, a każdy zawodnik statuetkę.

 

MINI MISTRZOSTWA ŚWIATA ZAKOŃCZONE !

     Mini Mistrzostwa Świata RPA 2010, pod takim hasłem w Gimnazjum nr 1 w Wałczu  w ostatnich tygodniach odbywał się  turniej piłkarski. Każda z klas wylosowała jednego z uczestników tegorocznego mundialu i grała pod jego szyldem. Udział w turnieju  brały klasy gimnazjalne podzielone na 3 grupy, w których rozgrywano mecze systemem „każdy z każdym” wraz z rundą rewanżową. Awans do dalszej rundy rozgrywek uzyskały po dwie najlepsze ekipy z grup, które potem rywalizowały ze sobą w jednej grupie. Po zakończeniu tej fazy przyszedł czas na wielki finał.212121
     Zagrały w nim drużyny Hiszpanii (III c) i Chile (II c). Mecz ten był rewanżem ze spotkanie w grupie, które wygrała Hiszpania. Pełne trybuny, doping, emocje do samego końca i grad bramek to wszystko towarzyszyło spotkaniu finałowemu.  Do przerwy 2:1 prowadzili faworyci, reprezentacja Hiszpanii. W drugiej części spotkania Chile pomału się rozkręcało i doprowadziło do remisu. Jednak po kilku składnych akcjach ponownie przegrywało tylko już 2:4. Końcówka jednak należała do ich rywali. Najpierw strzelili bramkę kontaktową żeby na 10 sekund przed końcem doprowadzić do remisu 4:4. O zwycięstwie miały więc rozstrzygnąć rzuty karne, które lepiej wykonywali zawodnicy Chile i to oni sięgnęli po okazały, upragniony puchar, który wręczyli sędziowie, jednocześnie główni pomysłodawcy i organizatorzy  Paweł Gepert  i Marek Skonieczka.
     Statuetkę i pamiątkowy dyplom dla najlepszego  strzelca turnieju odebrał Michał Falkowski z III C (Hiszpania).
     Po zakończeniu meczu finałowego na parkiet weszli Absolwenci ZSM nr 1 i obecni reprezentanci  szkoły. Spotkanie miało charakter typowo pokazowy i toczyło się w przyjaznej atmosferze.

HISZPANIA – CHILE 4:4 ( 2:1 ) K. 1: 3

KONKURS WIEDZY LEŚNEJ

     13 maja 2010 roku w Nowej Szwecji odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Leśnej organizowany przez Nadleśnictwo Płytnica.
     Celem tego konkursu jest popularyzacja wśród dzieci wiedzy o lesie oraz o pracy leśników. Biorą w nim udział uczniowie z pięciu szkół podstawowych z Wałcza i okolic, w których najpierw odbywają się eliminacje szkolne.
W naszej szkole odbyły się one 26 kwietnia.
      Przystąpiło do nich 17 uczniów klas V i VI.

Zwycięzcy etapu szkolnego (Martyna Gałas, Paulina Frąckiewicz oraz Damian Marchlewski )  reprezentowali  szkołę w konkursie międzyszkolnym.
Wśród laureatów konkursu znalazł się Damian Marchlewski  z klasy Vb - zajął  III miejsce!
     Laureaci otrzymali z rąk nadleśniczego dyplomy i cenne nagrody książkowe. Następnie, zgodnie z tradycją konkursu, posadzili młode drzewka przy siedzibie nadleśnictwa. Konkurs zakończyło wspólne ognisko.

                                                              Nauczyciel przyrody - Barbara Kacprzak

UCZNIOWIE KLAS VI ZWIEDZAJĄ TRÓJMIASTO

     W dniach 11-12-13 maja 2010r. uczniowie z klas VI wraz z wychowawcami wybrali się do Trójmiasta. Wspólnie obejrzeliśmy zabytki Gdańska - ulicę Długą oraz Złotą, Żuraw Gdański, Kościół Mariacki (panorama Gdańska z wieży). DSC09306Mieliśmy okazję zwiedzić miejsce walk z czasów
II wojny światowej – Westerplatte. Odwiedziliśmy również Gdańsk – Oliwę i znajdujące się tam Ogrody Oliwskie. Wysłuchaliśmy koncertu organowego. Wiele wrażeń pozostawiła nam wizyta w ogrodzie zoologicznym.

     Kolejnym punktem programu była Gdynia, skąd odbyliśmy rejs statkiem po porcie oraz zwiedziliśmy oceanarium.
     W Sopocie każdy stanął na najdłuższym drewnianym molo w Europie oraz na słynnym „Monciaku”.

Na koniec wycieczki uczniowie zrelaksowali się w Aquaparku, gdzie poddali się wodnym szaleństwom.

W drodze powrotnej miał miejsce postój koło Człuchowa, gdzie każdy mógł odwiedzić mini zoo.
Ze śpiewem na ustach wróciliśmy do Wałcza.

KONKURS ”TEST BIOLOGIA PLUS”

      W dniu 10 kwietnia 2010 roku 50 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum wzięło udział
w V edycji konkursu biologiczno - przyrodniczego "TEST BIOLOGIA PLUS" organizowanego przez firmę Oxford  Educational. Za rozwiązanie zadań z testu można było zdobyć maksymalnie 100 punktów.

Laureatami konkursu zostali:

 • Martyna Gałas (Vb) - laureatka I stopnia (96 pkt.)
 • Klaudia Tworowska (IVb) - laureatka II stopnia (92 pkt.)
 • Karolina Robionek (IVb) - laureatka III stopnia (88 pkt.)
 • Natalia Kuleta (IVa) - laureatka IV stopnia (84 pkt.)
 • Weronika Marud (IVb)  - laureatka V stopnia (80 pkt.)
 • Katarzyna Starczyńska (IVa) - laureatka V stopnia (80 pkt.)
 • Katarzyna Wujków (IVa) - laureatka V stopnia (80 pkt.)
 • Adrianna Promińska (Va) - laureatka V stopnia (80 pkt.)

     Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie oraz czterokolorowy długopis
ze "smyczą".  Dla szkoły przekazano też dodatkową nagrodę - zestaw 10 płyt z Kolekcji Sławnych Malarzy.

 Szkolny koordynator konkursu - Barbara Kacprzak

SPACER PO WAŁCZU cd..

spacer po wałczu

Komisja konkursowa powołana przez Stowarzyszenie Wspólny Wałcz, 25 maja 2010r. ogłosiła wyniki konkursu plastycznego pod hasłem “Spacer po Wałczu"
Uczennica z naszego gimnazjum
Anna Robionek
w kategorii 14-16 lat
zajęła II miejsce.
Aniu, serdecznie gratulujemy
i życzymy dalszych
osiągnięć w dziedzinie plastyki!

APEL

     Dnia 25 maja br. w Zespole Szkół Miejskich nr 1 na Dolnym Mieście odbył się uroczysty apel
z okazji Święta Patrona Szkoły - Polskich Olimpijczyków. PM253300
     Apel utrzymany był w scenerii starożytnej Grecji, a prowadzące go uczennice wcieliły się w greckie strażniczki ognia. Przedstawiły one najważniejsze informacje dotyczące starożytnych igrzysk oraz najważniejszych symboli  olimpijskich. Uroczyście także wciągnięta została także flaga olimpijska.
     Apel był także okazja do podsumowania II Szkolnego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej, który został przeprowadzony we wszystkich klasach w  Szkole Podstawowej nr 5
i Gimnazjum nr 1. Konkurs składał się z trzech etapów sprawdzał nie tylko wiedze ale również sprawność fizyczna uczestników. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali
pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy uhonorowani zostali pucharami.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

     W piątkowy poranek w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego pożeganliśmy absolwentów - uczniów klas szóstych Szkoły Podtawowej nr 5 i Gimnazjum nr 1.
Pani dyrektor Jadwiga Kontowicz-Łuszczyk wraz z zaproszonymi gośćmi wręczyła najlepszym uczniom nagrody i wyróznienia za uzyskane średnie ocen oraz osiągnięcia sportowe i edukacyjne, a ich rodzicom listy gratulacyjne.koniec roku szkol 201025062010_PM254139

    Podczas zaprezentowanego krótkiego programu artystycznego wplecionego w uroczystośc  składano podziękowania, życzenia, a na twarzach
wspominających chwile spędzone w murach szkoły pojawiały się łzy wzruszenia.

     Po długim i intensywnym roku szkolnym wszyscy uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na rozpoczęcie wakacji.

Teraz przed nami 67 dni wolnych od szkoły!!

Co było, minęło, nie wróci już więcej
Lecz miłe wspomnienia zostały.
Bo wszystko ma swój kres:
zmierzch szary, świt biały,

koniec roku szkol 201025062010_PM254120 P1090422

KANGURY

   WYNIKI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO
,,KANGUR” I ,,KANGUREK”

    W dniu 18 marca 2010 roku przeprowadzona była w naszej szkole kolejna edycja konkursu ,,Kangurek” dla klas I – II SP oraz ,,Kangur” dla klas IV – VI SP i I – III gimnazjum.

    Udział uczniów w poszczególnych kategoriach:
,,Kangurek” – 32 osoby
,,Kangur”:
    
kategoria ,,Maluch” (kl. III – IV) – 20 osób
      kategoria ,,Beniamin” (kl. V-VI) – 17 osób
      kategoria ,,Kadet” (kl. I – II Gim.) – 10 osób
      kategoria ,,Junior” ( kl. III Gim.) – 1 osoba.

Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki…., aż wreszcie są, mamy sukcesy:

Bardzo dobry wynik w konkursie ,,Kangurek” uzyskali uczniowie:
     Jabłonka Wiktor kl. II b
     Krzymieniewski Mirosław  kl. II b
     Szymańska Dominika kl. I b
     Romanowski Patryk kl. II c

Wyróżnienie w konkursie ,,Kangur” otrzymali:
          Marchlewski Damian kl. V b
          Polak Jakub kl. II c (Gim.)

Nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy . Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w przyszłym roku szkolnym. 

                                                                 Szkolny opiekun konkursu
                                                                         Elżbieta Sacha

KOLOROWY DZIEŃ - PODSUMOWANIE

Wyniki konkursu „KOLOROWY DZIEŃ”

I miejsce zajęła klasa I D

II miejsce zajęła klasa II B oraz klasa III C

III miejsce zajęła klasa I B

Zwycięskim klasom gratulujemy

                                                                                                                                     Samorząd Uczniowski

WYMIANA MŁODZIEŻY 2010

WYMIANA MŁODZIEŻY  WAŁCZ – BAD ESSEN 2010

     W dniach od 6 do 11 czerwca w Gimnazjum nr 1 odbyła się wymiana młodzieży. 13 uczniów z niemieckiej Haupt-und Realschule pod opieką nauczycielek Karen Albers i Grit Wałcz-Wymiana 2010 327Werther przebywało z rewizytą u gimnazjalistów naszej szkoły. Uczniowie wspólnie realizowali program spotkania: 7 czerwca odbyli wizytę w Urzędzie Miasta, gdzie spotkali się z burmistrz Jolantą Wegner. Uczniowie zwiedzili Zamek
w Malborku, a także Kołobrzeg, gdzie odbyli rejs statkiem, wzięli udział w spływie kajakowym. Spotkanie młodzieży zostało zakończone na Stanicy WOPR ogniskiem pożegnalnym.

     Wymiana młodzieży jest finansowana przez uczniów oraz przez Organizację Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży

POŻEGNALNA DYSKOTEKA KLAS 6

       18 czerwca odbyła się w godzinach P6180412popołudniowych ostatnia wspólna dyskoteka uczniów
z klas szóstych. Panowała miła i przyjazna atmosfera. Dzieci miały zorganizowany słodki poczęstunek. Dyskotekę prowadził uczeń klasy 6c Mateusz Jankowski.
     Pragniemy serdecznie podziękować mamom uczniów, które
zaangażowały  się w pomoc i organizację. Były to panie:

 • Julia Frąckiewicz
 • Małgorzata Martusewicz
 • Teresa Kowalska
 • Mariola Maciukiewicz

WYNIKI KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZĄ KLASOPRACOWNIĘ

      W czerwcu podsumowano konkurs na najładniejszą klasopracownię.

Wyniki:

 • sala 10      94/200 punktów,
 • sala 101      2/200 punktów,
 • sala 103      59/200 punktów,
 • sala 104      182/200 punktów,
 • sala 106      121/200 punktów,
 • sala 110      70/200 punktów,
 • sala 112      64/200 punktów,
 • sala 115      22/200 punktów,
 • sala 118      173/200 punktów,
 • sala 201      123/200 punktów,
 • sala 203      93/200 punktów.

I miejsce zajęła  sala 104 klasy III A

Zwycięskiej klasie gratulujemy

INTEGRACJA NA ROWERACH

    Dnia 17.06. odbyła się integracyjna wycieczka rowerowa uczniów klas VI na „Pluskotę”

Uczniowie uczestniczyli w ognisku. Ponadto, grupa uczniów udała się na tzw. „połamany most”.

Opiekunami wycieczki byli wychowawcy klas VI – Mariola Płotka, Grażyna Szulga oraz Lidia Radkiewicz-Trawińska oraz Patrycja Miszczak i Aleksandra Cywińska.

PLUSK1 PLUSK2

SUKCES STRZELCÓW

     11 czerwca 2010r w Człopie odbyły się Rejonowe zawody strzeleckie – Memoriał Jerzego Gajewskiiego.  W grupie szkół podstawowych – SP 5  w składzie: Rodak Maciej, Kalita Kewin  Serafin Łukasz–piąte miejsce, Gimnazjum nr 1 w składzie: Kozar Michał, Antosz Kuba,                Szuberla Szymon-II miejsce . Opiekunami drużyn byli : Bogdan Szuberla i Jerzy Olechnowicz.

DZIEŃ DZIECKA

     Dnia 7 czerwca 2010 roku w Zespole Szkół Miejskich nr 1 odbył się Dzień Dziecka, podczas którego odbyła się między innymi impreza językowa- „Dzień Języka Angielskiego”.
Serię konkursów rozpoczął występ uczniów klasy IIa szkoły podstawowej, pod opieką pana Bartosza Michalskiego oraz pani Marii Gut.
     Uczniowie uczestniczyli w różnych konkursach, takich jak „The Spelling Contest”- konkurs literowania skierowany do klas IV-VI szkoły podstawowej, „Three outa Fifteen”- drużynowy konkurs wiedzy o krajach obszaru anglojęzycznego skierowany do klas I gimnazjum oraz „Silver-tongued”- konkurs na najlepszą przemowę w języku angielskim. Ponadto, każda klasa brała udział w konkursie na najlepszy plakat o kraju obszaru anglojęzycznego.

     W konkursie „Three outa Fifteen” zwyciężyła klasa Id, których reprezentowali : Szulc Katarzyna, Rużanowski Sebastian oraz Kochaniec Olga.

     W konkursie „The Spelling Contest” zwyciężył Karol Piotrowski (VI a), a miejsce drugie i trzecie zdobyły kolejno Natalia Kuleta (IV a) oraz Dominika Pożoga (V a).32

     W konkursie „Silver-tongued” zwyciężyła Natalia Chruścicka ( IIId), a miejsce drugie i trzecie zdobyły kolejno Katarzyna Wankiewicz (IIIa) oraz Monika Górniak (IIId).

    Konkurs na plakat w kolejnych grupach zwyciężyli: klasa VI a, klasa I b gimnazjum oraz klasa IIId gimnazjum.

    Organizacją konkursów językowych zajęli się: Cywińska Aleksandra, Krekora Anna, Michalski Bartosz oraz Pawłowska Natalia.