budynek-baner-copy

WRÓŻBY

     Dnia 30 X odbyły się wróżby andrzejkowe. Nasi uczniowie wcielili się w postacie, które w
różny sposób czerpały wenę przepowiadania przyszłości. DSC03289Używali do tego między innymi „magicznych” kul, kart, kostek do gry itp.) Każdy, kto zwykle nie wierzy w magię, mógł choć na chwilę przenieść się do tego tajemniczego świata.

     Przecież ten jedyny raz w roku, właśnie z okazji Andrzejek, możemy dać w kwestii wróżb naszej wyobraźni szerokie pole do popisu, albo w przypadku drugiej strony z pokorą wysłuchać, co ma w naszej sprawie do powiedzenia „magik”. Cieszymy się bardzo, że był to mile spędzony czas, w którym dodatkowo Samorząd Uczniowski uzbierał 40 zł na słodycze.

WYCIECZKA DO BERLINA

     Dnia 2 grudnia uczniowie gimnazjum pojechali na wycieczkę do Berlina. Zwiedzanie DSC03311rozpoczęliśmy od Kościoła Św. Mikołaja i katedry. Z kopuły katedry podziwialiśmy panoramę Berlina. Spacerując ulicą Unter den Linden dotarliśmy do Bramy Brandenburskiej, gdzie zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Zobaczyliśmy także Parlament, najstarszy uniwersytet w Berlinie – Humboldt Universität, rzeźbę Käthy Kollwitz "Matka opłakująca poległego syna" oraz główne  miejsce pamięci przypominające o tragicznym losie Żydów „Pomnik Holocaustu”. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Techniki ( Deutsches Technikmuseum), w którym mogliśmy zbadać, dlaczego niebo jest niebieskie, co pcha lokomotywę i jak działa bateria?

JESIENNE RECYTACJE

     Wiersz pt. ,,Pory roku” Jana Sabiniarza stał się inspiracją do zorganizowania wieczorków recytatorskich z cyklu ,,Cztery pory roku w poezji” . Pierwsze spotkanie zatytułowane było,,Jesienne chmurki i humorki” i odbyło się 9.11 2011r. w świetlicy szkolnej. Jesienne chmurki są różne, podobnie nasze humorki.
    Wielu piosenkarzy, poetów, muzyków, malarzy podejmowało w swoich dziełach temat pór roku. Deklamacje uczniów miały na celu przypomnienie pięknych wierszy o jesieni, zwrócenie uwagi na jej kolorystykę i nastrój (od złota i czerwieni po odcienie szarości, od radości po smutek i zadumę) oraz zachęcenie młodzieży do czytania poezji. 1
    Zainteresowanie było bardzo duże. Wystąpiło 47 recytatorów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Wysłuchaniem utworu,,Cztery pory roku-Jesień” Antonio Vivaldiego rozpoczęto spotkanie. W przerwach między recytacjami można było
 posłuchać piosenek o jesieni:

    • ,,Żółty jesienny liść” Janusza Laskowskiego,
    • ,,Jesienna zaduma” Elżbiety Adamiak,
    • ,,Wspomnienie” Czesława Niemena,
    • ,Pomyka jesień” Małgorzaty Ostrowskiej,

     slajdy (zdjęcia) dopełniły całości, ilustrując treść wygłaszanego wiersza.

Spotkanie zorganizowały:
p. I. Prus, p. M. Szott, p. A. Wolna,
a uczniów przygotowały:
p. B. Górska, p. E. Strażnikiewicz, p. M. Płotka, p. Ł. Moskalewicz, p. A. Wojnowska,
p. J. Bratkowska, p. A. Wolna, p. I. Prus, p. D. Szymczak i p. M. Skrzypczak-Wojtanek              przy znaczącej pomocy rodziców, którzy dzielnie kibicowali swoim pociechom podczas recytacji.

CO FIZYK MOŻE ROBIĆ ZA KOŁEM POLARNYM?

Kolejny raz naszą Szkołę odwiedzili naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego w ramach projektu „Z matematyką, fizyką i przedsiębiorczością zdobywamy świat!!!”.PB170194 Gościliśmy mgr Waldemar Staroń z Zakładu Fizyki Morza i Środowiska Instytutu Fizyki, który przedstawił nam ciekawe wiadomości na temat „Co fizyk morze robić za kołem polarnym?”. Naukowiec opisał nam swoją pracę badawczą w Spitsbergen. Gościliśmy także dr Maciej Juniewicz z Zakładu Analizy Nieliniowej, który poprowadził interesujące zajęcia z rachunkowości oraz spostrzegawczości. Dla bystrych uczniów nagrodą były Twix’y.

Opiekunami grup byli Marta Kałamaja, Marcin Tarajkowski.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji w gronie zwycięzców konkursu!!
    
Miło nam ogłosić, że Kapituła, organizowanego przez wydawnictwo Operon Konkursu, pod nazwą „Plan Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji” postanowiła przyznać nagrodę specjalną za niezwykle ciekawe i przemyślane propozycje oraz inspirujące pomysły
 w przybliżaniu i budowaniu zrozumienia dla problematyki dysleksji w społeczności szkolnej i lokalnej.
     Konkurs Przypominamy, że europejski Tydzień Świadomości Dysleksji był obchodzony w naszej szkole już po raz drugi. W tym roku wzięło w nim udział ponad 50 osób, zarówno dzieci, jak i rodziców. W ramach obchodów odbyły się warsztaty, zajęcia z logopedą, pokazowe zajęcia
z terapeutą i wiele innych atrakcji.

PORTRET STUDYJNY

     Któż z nas nie zna niezwykle intrygującego portretu młodej afgankazielonookiej Afganki wykonanego przez Steva McCurry’ego? Ten artysta fotograf radzi poczekać, żeby ludzie zapomnieli o obiektywie i „dusza wpadła prosto na zdjęcie.”

     Wbrew pozorom wykonanie wartościowego portretu fotograficznego, który byłby czymś więcej niż tylko ładnym zdjęciem twarzy do albumu, jest bardzo trudnym zadaniem.
     Uchwycenie emocji osoby fotografowanej, wyrażenie jej osobowości
i przeniknięcie do umysłu jest sztuką, a opowiadanie historii bohatera zdjęcia jeszcze większą i tylko nieliczni ją posiedli.

     Szkolni fotografowie spróbowali tej sztuki, początki jak zwykle trudne poza nami. Udało się opanować światło, kolor i naturalne skrępowanie modeli. Improwizowane studio odkryło tajniki pracy i zaostrzyło apetyt na więcej.

MIKOŁAJKI TPD

     Nauczycielki z naszej szkoły, panie ,Grażyna Szulga, Jolanta Adamczak, Anna Topyła, Irena Prus, Beata Górska, Barbara Kacprzak, Urszula Kraczkowska, Paulina Piela, Paulina Kirpa, Anna Potępa, Marta Szott i Mariola Płotka należące do Szkolnego Koła Przyjaciół Dzieci włączyły się w organizację  VIII MIKOŁAJEK z TPD przygotowanych przez Powiatowy Zarząd TPD w Wałczu.TPD 007
      Impreza miała miejsce w Klubie Garnizonowym w Wałczu w dniach 10 – 11 grudnia 2011 r. Brały w niej udział dzieci wraz z rodzicami  z Wałcza i pobliskich miejscowości
     W piątek panie pomogły przygotować stoiska z odzieżą, Kącik Rozmaitości, do którego włączyli się uczniowie z naszej szkoły zbierając różne zabawki i inne gadżety oraz stanowisko do malowania twarzy dla dzieci. Pani Mariola  Płotka  przygotowała konkurs dla dzieci i malowała twarze. W pierwszym dniu stoisko z Kącikiem Rozmaitości obsługiwały panie Paulina Piela, Anna Potępa, Grażyna Szulga i Jolanta Adamczak.
W drugim dniu panie Marta Szott, Barbara Kacprzak, Paulina Kirpa, Irena Prus i Anna Topyła.
             Dziękujemy wszystkim paniom za ich czas i
wielkie serce dla dobra dzieci.

AKCJA BAŁWANEK

  7 grudnia 2011r. wolontariusze pod opieką p. A. Starczyńskiej, p. Ł. Maślany i p. A. Topyły byli w przedszkolu „Promyk” na Dolnym Mieście. Wspólnie z dziećmi wykonywali bałwanki
z masy solnej. Każde dziecko robiło swojego bałwanka według własnego pomysłu.
_DSC8523     Największą frajdę sprawiało dzieciom ukształtowanie bałwanka i jego udekorowanie.

Każdy z bałwanków był oryginalny i niepowtarzalny,  ozdabiany kokardkami, makaronem i innymi drobiazgami. Wypieczone bałwanki dzieci mogły zabrać do domu na pamiątkę.
Składamy serdeczne podziękowania dla p. Dyrektor Haliny Minkowskiej oraz dla nauczycielek: grupa „Stokrotki”- p. Michalina Ciarra, grupa „Żuczki” p. Ewa Chlebna, grupa „Motylki”- p. Róża Gałęziowska, grupa „Krasnale”- p. Małgorzata Strugińska.

                                                                                             Szkolny Klub Wolontariatu
                                                                                                   „Pomocna Dłoń”