budynek-baner-copy

ŚNIADANIE DAJE MOC

     Uczniowie  z  klas  I  –  III  w  szkole  podstawowej  wzięli  udział  w  akcji edukacyjnej  Śniadanie  daje  moc.
     8  listopada  2012  roku  dzieci  zjadły 
wspólne  śniadanie –  oczywiście  zdrowe – w swoich klasach.SAM_4351

     Dzień  ten  nie  został  wybrany  przypadkowo.
Od  2007  roku  8  listopada  nazywany  jest 
w  Europie  Dniem  Zdrowego  Jedzenia  i  Gotowania. Podążając  za  przykładem  krajów  europejskich  Partnerstwo  dla  Zdrowia  zaproponowało  ten  dzień  w  Polsce  jako  Dzień  Zdrowego  Śniadania.

Wspólne śniadanie w  klasie  III a  integracyjnej Zdrowe  i  pyszne  śniadanie  przygotowały  mamy  Dawida,  Luizy,  Doroty  i  Oliwki  oraz  babcia  Amelki.  Przygotowały twarożek  z  rzodkiewką,  szczypiorkiem i  śmietaną,  kromeczki  chleba  z  masłem,  rzodkiewkowe  myszki.
Każde dziecko,  po  zjedzeniu kanapek  z  twarożkiem,  przygotowało  sobie  owocową  niespodziankę  z  jabłka,  banana  i  dżemu  własnej  roboty  – owocową  buźkę. 
     Stół  przygotowały  i  nakryły  dzieci  oraz  zaparzyły  herbatkę  z  cytrynką  pod  opieką  nauczycielek.  Uczniowie  wysłuchali  również  ważnych  informacji  na  temat  zdrowego  odżywiania. Do  stołu  wszyscy  zasiedli  jak  jedna  wielka  rodzina.  Odwiedziła  nas  pani  dyrektor  i  wspólnie  z  nami  smakowała  pysznych,  zdrowych  i  odżywczych  kanapek.
      Takie  chwile,  to  niezapomniane  chwile,  które  łączą  i  na  długo  pozostają   w  pamięci.  Zapraszamy  do  obejrzenia  galerii zdjęć..

ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE W NASZEJ SZKOLE

SAM_4309

     6  listopada  w  naszej  szkole  został  przygotowany  pokaz  zwierząt  egzotycznych. Chętni  uczniowie  mieli  okazję  wysłuchać  ciekawej  lekcji  na  temat  zwierząt,
 które  pokazano  na  wystawie.  Każde  dziecko  mogło  obejrzeć  ciekawe  okazy,  a  nawet  dotknąć  niektóre  z  nich.

 

PROFILAKTYKA OCZAMI MŁODZIEŻY

     Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie wspólnie z Urzędem Marszałkowskim województwa zachodniopomorskiego i Fundacją ,,Razem bezpieczniej” ogłosiła konkurs dla młodzieży pod nazwą „Profilaktyka oczami młodzieży”. 
     Celem konkursu, do którego przystąpili uczniowie ZSM nr 1 w Wałczu IMAG0027 (Maciek Cimcioch, Maciej Zarębski oraz Hakim Tobbal), jest aktywizacja środowisk szkolnych w zakresie przeciwdziałania zjawiskom patologicznym jak również podnoszenie poziomu świadomości prawnej dzieci i młodzieży.
     W ramach tego programu gimnazjaliści wraz
z nauczycielami  panią Martą Szott i  panem Wojciechem Kułagą uczestniczyli w warsztatach filmowych, które odbyły się 18 października 2012 r. w budynku Telewizji Polskiej w Szczecinie. W czasie ich trwania uczniowie mogli zapoznać się z zasadami tworzenia filmu, pisania scenariuszy oraz  programami graficznymi. Miłą niespodzianką było również zwiedzanie samego budynku telewizji, miejsc gdzie tworzy się programy telewizyjne.

HALLOWEEN W KLASIE IIIa INTEGRACYJNEJ

     Uczniowie  z  klasy  III a  Integracyjnej  mieli  okazję  obejrzeć  przedstawienie   O  SMUTNEJ  CZAROWNICY, w  rolę  której  wcieliła  się  Amelki  mama,  pani  Lucyna  Harwas.
Podczas SAM_4274 oglądania   przedstawienia,  każde  dziecko  piło  napój  z  pająków,  przygotowany  przez  czarownicę. Kolejną  halloweenową  niespodzianką
 były  różne  mikstury  przyniesione  przez  panią  Lucynę.
Wszyscy  uczniowie  za  pomocą  dotyku  mogli  je  poznać.  Wkladali  rękę do  słoika  i  … oj,  różne  były  ich  reakcje. Zabawy,  strachu  i  śmiechu  było  wiele. Każdy  uczeń  wykonał  czarnego  nietoperza  z  brystolu,  dokleił  go do  drewnianego  spinacza  i  przykleił  mu  ruchome  oczy. 
Dzieci  otrzymały   do domu  zadanie  do  wykonania  na  spostrzegawczość.
     Kolejnego  dnia  wykonali  halloweenowy  lampion  z  dyni,  który  zdobił  nasz  szkolny  sekretariat.

SIATKARSKI WIECZÓR W WAŁCZU

     Około 300 osób obejrzało towarzyski mecz piłki siatkowej, który odbył się w minionym tygodniu w Hali Sportowo-Widowiskowej w Gimnazjum nr 1 w  Wałczu. Naprzeciwko siebie stanęły siatkarki pilskiej Nafty, które podejmowały rywalki
z SC Potsdam. Nasze zawodniczki okazały się "bardzo gościnne" - mecz zakończył się zwycięstwem Niemek 3:1 w setach._DSC2930

     Mecz zorganizowany został, aby pokazać w Wałczu siatkówkę w najlepszym wydaniu zawodniczek najwyższych lig obu krajów. I trzeba przyznać, że siatkarki nie zawiodły, dając trwający ponad półtorej godziny show, pełen niespodziewanych zagrań, wielu ciekawych akcji i mnóstwa skutecznych ścięć z jednej strony oraz bloków z drugiej. Mecz został umówiony na cztery sety. Już od pierwszego zagrania, zawodniczki obydwu zespołów walczyły o każdą piłkę, zdobywając punkty na przemian. Ale po kilkunastu minutach przewagę zaczęły uzyskiwać Niemki i w efekcie to one rozstrzygnęły pierwszą partię na swoją korzyść 25:18. W drugim i trzecim secie sytuacja była podobna - pilanki cały czas próbowały nawiązać skuteczną walkę z rywalkami, jednak zawodniczki z Poczdamu nie tylko dobrze broniły ataki Polek Blokiem, ale także same często kończyły akcje pewnym uderzeniem znad siatki; set drugi zakończył się wynikiem 25:21,
a trzeci 25:20. Od początku ostatniej partii, zawodniczki Nafty postawiły wszystko "na jedną kartę" i zaczęły grać bardzo agresywnie; Niemki nie pozostawały im dłużne, dzięki czemu widzowie zgromadzeni w hali ZSM nr 1 mogli cieszyć się naprawdę dobrą siatkówką. Przez długi przebieg tego seta przebiegał na zasadzie "punkt za punkt". Pod koniec Polki odskoczyły rywalkom na trzy punkty i kiedy wydawało się, że zakończą tę partię wyraźną przewagą, trzy udane akcje zawodniczek z Niemiec doprowadziły do remisu 23:23. Jednak pilanki najpierw "przełamały" serwis rywalek, a po chwili po błędzie drużyny z Poczdamu, nasze zawodniczki wygrały czwartego seta 25:23. Po zakończeniu spotkania, wyróżniono jego najlepszą zawodniczkę, którą wybrana została reprezentantka zespołu gości - Lisa Gründig. Ponadto Tomasz Rzemykowski uhonorował okolicznościowym pucharem drużynę PPTS Nafta Piła - odebrała go kapitan pilskiej drużyny Monika Naczk, natomiast dr Bogdan Wankiewicz swój puchar wręczył kapitan SC Potsdam Kathi Radzuweit. Później był czas na zrobienie zdjęć z czego najbardziej cieszyły się młode adeptki siatkówki. Zawodniczki, które na co dzień trenują w klasach sportowych o profilu siatkarskim w Gimnazjum nr 1 pomagały w oprawie technicznej tego spotkania.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

      W dniach 29-31 października uczniowie klas sportowych z Gimnazjum Nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, która była okazją do spotkań z wybitnymi sportowcami, zwiedzenia aren  sportowych oraz odwiedzenia miejsc związanych z historia polskiego sportu. Na Narodowym

W trakcie wyjazdu do stolicy młodzi sportowcy mieli okazję do zwiedzenia gmachu Telewizji Polskiej, gdzie produkowany jest jeden z najpopularniejszych kanałów o tematyce sportowej, TVP Sport. Młodzież miała okazję usiąść w fotelach prezenterów, stanąć za kamerami i zobaczyć jak wyglądają studia, w których powstają relacje z najważniejszych imprez
 i wydarzeń sportowych w kraju i na świecie.
     Nie lada gratką było również zwiedzanie Stadionu i Muzeum Warszawskiego klubu piłkarskiego Legii Warszawa. Podczas wizyty na Łazienkowskiej młodzi sportowcy mogli wejść do szatni zawodników, tunelu i holu wyprowadzającego piłkarzy na mecze ligowe, usiąść na ławce rezerwowych czy na słynnej  ”żylecie”. Niesamowitą sprawą było również obejrzenie na żywo treningu pierwszej drużyny Legii, w której grają tacy zawodnicy jak Ljuboja, Radowić, czy reprezentanci Polski Kosecki oraz Wawrzyniak. Następnym punktem była wizyta w Narodowym Centrum Sportu  i zwiedzanie Stadionu Narodowego, który zrobił na wszystkich niesamowite
wrażenie swoimi gabarytami oraz innymi miejscami, do których kibice nie mają dostępu.
Przysłowiową „wisienką na torcie” było spotkanie z byłym reprezentantem Polski, zawodnikiem takich klubów jak Feyenoord Rotterdam, PSV Eindhoven czy Trabzonspor - Tomaszem Iwanem. Ten znakomity niegdyś piłkarz opowiadał o swojej karierze, dążeniu do celu poprzez ciężką pracę. Na koniec odpowiadał na pytania, rozdawał autografy i pozował do wspólnych zdjęć. Po wizytach na stadionach przyszedł czas na Torwar i spotkanie z panem Piotrem Marszałkiem, który jest Dyrektorem Centralnych  Ośrodków Sportu.  Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w budynku Polskiego Komitetu Olimpijskiego, gdzie znajduje się Muzeum Sportu i Turystyki. Zgromadzone tam pamiątki, eksponaty i trofea  opowiadają  o sukcesach Polskich sportowców Ruchu Olimpijskiego w Polsce i na Świecie. W ramach współpracy PKOL z Klubem Olimpijczyka działającego przy Gimnazjum nr 1 zorganizowano dla uczniów spotkanie z dwukrotnym  Mistrzem Olimpijskim w wioślarstwie z Sydney i Aten, panem Robertem Syczem. Słowa, które kierował ten wybitny zawodnik do młodych sportowców były bezcennymi wskazówkami jakie potrzebne są do osiągania najwyższych celów w sporcie.

     Wyjazd do Warszawy był również okazją do integracji środowiska sportowego z klas sportowych i możliwością sprawdzenia się w rywalizacji z rówieśnikami z innych regionów. Taką okazje miały uczennice klasy siatkarskiej w Gimnazjum Nr 1, które rozegrały mecz sparingowy w drużyną UKS „Plas” Warszawa. Niestety warunki atmosferyczne i zaśnieżone boiska uniemożliwiły rozegranie meczu grupie piłkarzy. 
     Dla wszystkich  ta wyprawa była niesamowitą sprawa, a spotkanie ze znanymi osobowościami i rady przez nich udzielane  na pewno będą dodatkową motywacją do ciężkiej pracy na treningach.

Ps. Cała społeczność sportowa Gimnazjum Nr 1 w Wałczu dziękują panu Piotrowi Marszałkowi i panu Grzegorzowi Maciejaszowi za pomoc w organizacji wyjazdu.

ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

      Wieczór Andrzejkowy, obchodzony zwykle w wigilię św. Andrzeja, w naszej szkole przybrał formę Andrzejkowych Wróżb. Uczniowie postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj „przepowiadania przyszłości” i wybrali ku temu przedpołudnie 30 listopada.
    Wcielili się w postacie, które w różny sposób przepowiadały przyszłość. Każdy, kto zwykle nie wierzy w magię, mógł choć na chwilę przenieść się do tego tajemniczego świata. 
      Największe wrażenie na uczniach zrobili wróżbici Adam i Grzegorz. Zabawy, uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny taki dzień. Ciekawe, czy przepowiedziana przez nich przyszłość przełoży się na rzeczywistość?....
Składamy serdeczne podziękowania dla uczniów, którzy przygotowali spotkanie i wcielili się w role wróżbiarzy:

 • Paulinie Frąckiewicz III b,DSCN0040
 • Natali Cierpickiej  III a,
 • Marcie Załuckiej III a,
 • Paulinie Kościuk III c,
 • Ali Janas III c,
 • Justynie Szymczak III c,
 • Juli Nocuń II c,
 • Michalinie Lechojdzie II c,
 • Wiktori Majtka II c,
 • Aleksandrze Szczepaniak  III c,
 • Kindze Zawora III b,
 • Wiktori Jaźwickiej III b,
 • Ewelinie Pomagalskiej III b,
 • Adamowi Kłosowskiemu III a,
 • Grzegorzowi Franaszek III a.

  W tym dniu Samorząd Uczniowski zebrał 113,93 zł.
  Zebrane pieniążki przeznaczone będą na zakup nagród , w konkursach organizowanych przez SU.

NIESPODZIANKI ANDRZEJKOWE

     28 listopada w szkole podstawowej najmłodsze dzieci z klas I-III mogły skorzystać z andrzejkowych niespodzianek. 
     Dzieci wraz z wychowawcami tańczyły przy przebojach muzycznych, które przygotował pan Marek Lechojda.
     Każdy mógł wybrać się do Krainy Wróżek, którą „pod okiem” pani Marioli Żołnacz przygotowały dzieci należące do Koła Bibliotecznego. Można było poznać imię przyszłej żony lub męża.
Wróżki przepowiadały przyszłość z kryształowej kuli i nie tylko.
    W klasach dzieci miały przygotowany poczęstunek prze Rodziców, aby w czasie przerw między tańcami mogły coś przekąsić i ugasi pragnienie. SAM_4472

    Kolejną niespodzianką było rozdanie dyplomów za udział w halloweenowym konkursie „DYNIA NIE Z DYNI” i nagrody dla najlepszych , które przygotował pan Bartosz Michalski i pani Maria Gut.

     Za wystrój sali i zorganizowanie imprezy odpowiedzialne
były panie: Elżbieta Woś, Barbara Cegieła, Paulina Szewczyk i Mariola Płotka.

AMELKA I MATEUSZ

AMELKA I MATEUSZ NA SPARTAKIADZIE

     Amelka Markiewicz z klasy III a i Mateusz Szlaga z klasy V a, oboje z klas integracyjnych, wzięli udział w V SPARTAKIADZIE SPORTOWEJ DLA OSÓB PORUSZAJĄCYCH SIĘ NA WÓZKACH. Kolejny raz spartakiada odbyła się w hali sportowej w Gimnazjum nr 2 w Wałczu.
     Nasi uczniowie brali udział w rozgrywce ZBIJANIE KRĘGLI. Amelka i Mateusz w tej konkurencji okazali się najlepsi. Stanęli do dogrywki i … pierwsze miejsce – złoty medal otrzymała Amela, Mateusz – srebrny medal za drugie miejsce.SAM_4502  Podczas zawodów Amelce towarzyszyli: mama, babcia, opiekunka, koledzy i koleżanki z klasy wraz z paniami Mariolą Płotką i Pauliną Szewczyk. Mateusz był z rodzicami i również wspierała go cała klasa z paniami Anną Pankowską i Anną Wolną.

     Kiedy nasi sportowcy stanęli na starcie, dopingowaliśmy ich z całych sił wieloma okrzykami dodającymi im otuchy. Chcieliśmy, aby czuli i wiedzieli, że cały czas jesteśmy z nimi i trzymamy za nich kciuki.

Amelka i Mateusz pokazali na co ich stać, byli cudowni, najlepsi, NASI SPORTOWCY ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu.

eTWINNING

title_etwinningeTwinning – międzynarodowy program współpracy szkół

     eTwinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.

     W październiku tego roku uczniowie z Gimnazjum rozpoczęli  realizację projektu w ramach programu eTwinning. Projekt ten został zatytułowany „Hopes and Dreams” czyli „Nadzieje i Marzenia”. Każdy marzy o lepszej przyszłości dla siebie, swoich bliskich i całego świata. Uczniowie z naszej szkoły pod okiem pani Natalii Kujawiak podzielą się swymi nadziejami i marzeniami
z uczniami z Malty i Włoch. Będą to mogli uczynić korzystając z technologii informacyjno-komunikacyjnych.
      Projekt  potrwa do maja 2013. W trakcie jego trwania uczniowie będą mieli szansę na to, by poprawić swą znajomość języka angielskiego i zawrzeć długotrwałe znajomości z nastolatkami z Malty i Włoch.

 Poniżej znajduje się link do strony projektu. Zachęcamy do śledzenia naszej pracy i postępów  

http://new-twinspace.etwinning.net/web/p86501title_etwinning

BĄDŹ WOLNY

     Uczniowie gimnazjum pod opieką pedagoga szkolnego Jolanty Adamczak, wzięli udział w kampanii dotyczącej przeciwdziałania uzależnieniom - „Bądź Wolny”.
     Gimnazjaliści byli pomysłodawcami i wykonawcami spotu reklamowego oraz brali udział w dyskusji na temat zjawiska uzależnień wśród młodzieży. Efekty pracy można zobaczyć na stronie www.walczanin.pl

PAMIĘTAJ! BĄDŹ WOLNY! UŻYWKOM POWIEDZ „NIE”
http://www.youtube.com/watch?v=XGrx1YCz4XQ&feature=youtu.be

 

FABRYKA BOMBEK

 WIZYTA W FABRYCE BOMBEK W GNIEŹNIE

     21 listopada klasy Ib i IIa wraz z wychowawcami (Beatą Górską i Pauliną Piela) uczestniczyły w wycieczce do Gniezna. Głównym celem wyjazdu było poznanie procesu produkcji bombek.  Dzieci uczestniczyły w poszczególnych etapach jej tworzenia, a na koniec zwiedzania otrzymały bombkę ze swoim imieniem oraz  mogły dokonać zakupów w firmowym sklepie. 2012-11-21 001 043     Po zwiedzaniu fabryki udaliśmy się do Katedry Gnieźnieńskiej. Tam uczniowie przysłuchiwali się opowieściom przewodnika, związanych z historią powstania katedry oraz wydarzeniach, które miały w niej miejsce.

Spacerowaliśmy również po gnieźnieńskim rynku.

Wycieczka dostarczyła dzieciom mnóstwa wrażeń, wiedzy oraz radości.

KOLOROWY DZIEŃ

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do zabawy!!

ZASADY:
- Uczeń, który bierze udział w zabawie, w danym dniu ubiera się na określony kolor.
- Tego dnia, komisja będzie odwiedzała wszystkie klasy, aby  spisać wszystkich uczniów biorących udział w zabawie.
- Osoba odpowiednio ubrana danego dnia nie będzie pytana. 250px-Colouring_pencils

Październik  18.10.2012   Różowy
Listopad    23.11.2012    Szary
Grudzień   14.12.2012   Niebieski
Styczeń    08.01.2013    Brązowy
Luty     14.02.2013    Czerwony
Marzec    19.03.2013    Fioletowy
Kwiecień    10.04.2013    Pomarańcz
Maj     16.05.2013    Zielony
Czerwiec  03.06.2013    Żółty

Życzymy miłej zabawy !!

APEL 11 LISTOPADA

     Jak co roku 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To już 94 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Z okazji święta w naszej szkole został zorganizowany uroczysty apel. Formuła tego apelu oparta była o wykorzystanie filmów i prezentacji multimedialnej tak, aby przybliżyć uczniom wydarzenia sprzed lat.
      W zainscenizowanym pokoju dwie ciocie przedstawiały wiedzę historyczną dziewczynkom, które nie rozumiały i nie znały historii. _DSC3449-Edit

     Uczniowie i nauczyciele obejrzeli apel z ogromnym zainteresowaniem, ciekawość wzbudziły wyświetlane fragmenty filmów archiwalnych przedstawiające bohaterów pierwszych dni wolności: Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Na sali zapadła cisza, gdy oglądaliśmy okrucieństwo wojny we fragmentach filmu „Na Zachodzie bez zmian” nakręconego wg powieści Ericha Marii Remarque'a czy scenę rewizji
i poszukiwania polskich książek przez Rosjan  z „Syzyfowych prac” -filmu wg powieści Stefana Żeromskiego.
     I wreszcie coś nowego: czas na wspólne śpiewanie. Razem zaśpiewaliśmy „Marsz I Brygady” i „Mazurek Dąbrowskiego”.  Apel miał na celu upamiętnienie doniosłych dla nas Polaków wydarzeń historycznych, ale również wyjaśnianie historii i zrozumienie radości Polaków z odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli zaborczej.

     Z aktorskim talentem w role wcieliły się uczennice z klasy III b: Kinga Zawora, Ewelina Pomagalska oraz  z klasy Ia: Karolina Robionek i Martyna Marchlewska. Nad przygotowaniem
całości czuwały panie: Dorota Szymczak, Irena Prus i Joanna Sadlej. Przygotowaniem filmów zajęli się uczniowie z klasy IIIb pod kierunkiem Macieja Zarębskiego, a w scenkach ilustrujących polskie przysłowia wystąpiły: Justyna Szymczak, Alicja Janas, Wiktoria Jaźwicka.

     Podziękowania dla pani Urszuli Kraczkowskiej i pana Krzysztofa Królaka za okazaną pomoc!