budynek-baner-copy

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

     28 października 2011 roku dzieci z klas Ia i Ib szkoły podstawowej zostały włączone do grona uczniów naszej szkoły. Uczniowie popisywali się swoimi umiejętnościami uczestnicząc w wielu konkurencjach oraz wykazywali się wiedzą.
     Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwali Rafał Jabłoński (król), Michalina Gruchała (królowa) oraz Mateusz Borowiec (gwardzista).
     Powołana została również komisja do oceny poszczególnych zadań dla pierwszoklasistów, w skład której weszli:

 • Pani burmistrz Jolanta Wegner,,
 • Przewodnicząca Rady Rodziców pani Renata Szczęsna-Koczenasz,
 • Przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji Pan Michał Mironow,
 • Pani dyrektor Jadwiga Kontowicz-Łuszczyk,_DSC3187
 • Pani dyrektor Violetta Kamińska,
 • Pan dyrektor Czesław Bacławski.

     Po zakończeniu części artystycznej uczniowie przystąpili do aktu ślubowania, którego tekst odczytał pan dyrektor Czesław Bacławski. Pani dyrektor Jadwiga Kontowicz-Łuszczyk pasowała dzieci na uczniów, a przybyli goście wręczali dyplomy pierwszoklasistów oraz legitymacje szkolne.

HISTORIA ZABAWEK

     Uczniowie klas II b i II c zostali zaproszeni na wystawę  pt. "Historia zabawek". Imprezę zoorganizowali pensjonariusze Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Wałczu, z którymi
współpracują wolontariusze naszej szkoły. P1500504Na ekspozycji zoorganizowanej w ogrodach dzieci mogły zobaczyć zabawki jakimi bawili się ich rodzice i dziadkowie. Niezwykłe w tej wystawie było to, że każdy eksponat można było wziąść do ręki i dokładnie obejrzeć, zagrać w szachy, gry planszowe i zręcznościowe. Podróż po krainie zabawek osładzały dzieciom "smakołyki babuni", suszone owoce, dżemy i pyszne soki.

 Wystawa - piknik cieszyła sie wśród dzieci ogromnym zainteresowaniem. Okazało się bowiem, że bez komputera ich rodzice i dziadkowie świetnie się bawili.

MIEJSKI DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ w WAŁCZU

    13.10.11 w WCK odbyła się miejska uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, popularnie nazywanego Dniem Nauczyciela, a przypadającego na dzień 14 października. Gospodarze spotkania Pan Zdzisław Tuderek – burmistrz miasta Wałcz oraz Pani Jadwiga Kontowicz -  Łuszczyk  - Dyrektor ZSM 1 goscili  przedstawicieli władz, przedstawicieli wałeckich uczelni,
szkół, służb mundurowych, placówek budżetowych, przedstawicieli kościołów, instytucji, _DSC3005mieszkańców naszego miasta. Szczególnie ciepłe powitania skierowano do nestorów wałeckiej oświaty.

     Wręczono wiele nagród i wyróżnień. W  gronie uhonorowanych Nagrodą Burmistrza Miasta Wałcz  znaleźli się nasza Pani Dyrektor ZSM 1 - Jadwiga Kontowicz -  Łuszczyk  oraz  Pani Łucja Maślany nauczyciel  języka niemieckiego, Pan Mirosław Szczepaniak i Pan Ireneusz Ostrowski pracownicy
obsługi w ZSM 1.Gratulacje otrzymali nauczyciele, którzy  osiągnęli mistrzostwo w swoim zawodzie  i znaleźli się w gronie nauczycieli dyplomowanych. Wśród nich znaleźli się nasi pedagodzy Pani Łucja Maślany nauczyciel  języka niemieckiego, Pani Aleksandra Wnuk  nauczyciel  języka niemieckiego, Pani Lidia Trawińska – Radkiewicz nauczyciela  języka niemieckiego. Wzruszającym momentem było ślubowanie złożone przez nauczycieli, którzy osiągnęli kolejny stopień awansu zawodowego – nauczyciela mianowanego. Mieliśmy tu swoich przedstawicieli Panią Agatę Juszkiewicz – nauczyciela bibliotekarza i Pana Marcina Tarajkowskiego – nauczyciela fizyki.

     Druga część uroczystości to część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli
z ZSM 1. Dzieci wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły  życzyły  wytrwałości
i entuzjazmu w pracy z młodzieżą i sto lat wszelkiej pomyślności ! Szanowni goście zgromadzeni na sali byli oczarowani, a chwilami wzruszeni występem.

MISTRZOWSKA SZTAFETA

     12. 10  w środę, na Bukowinie odbyły się Mistrzostwa Wałcza i Powiatu Wałeckiego w sztafetowych biegach przełajowych. Gimnazjum nr 1 wystawiło reprezentację dziewcząt
i chłopców.
 
     Dziewczęta zajęły I miejsce w Mieście i III w Powiecie. Oto skład reprezentacji: Łuczak O, Góralska A, Wiśniewska J, Szymczak J, Gieczewska P, Siutkowska I, Węglewska N, Cierpicka N, Lach D, Możejko P.
 
     Chłopcy zaprezentowali się bardzo dobrze zajmując w Mieście I miejsce, a w Powiecie tylko przez błędną decyzję sędziego zajęli II pozycję (powinni I, protest na decyzję "sędziego" został
złożony, czeka na rozpatrznie). Oto skład sztafety: Soszyński B, Szuberla SZ, Kulpa A, Kisielnicki J, Szkutnik M, Mizgorski R, Rużanowski S,  Kalita K,  Piasecki P, Sydonowicz Ł.

SZKOLNE STRZELANIE

     Na strzelnicy garnizonowej w Wałczu odbył się 14 października finał szkolnej ligi strzeleckiej z broni kulowej.lok42_2

     Drużynowo I m. zdobyła reprezentacja SP 5 w składzie Szalwach Wiktor i Bartłomiej, oraz drugi duet „braci” Maciej i Wojciech Mróz. Dodatkowo starsi z braci podzielili się laurami w konkurencji indywidualnej:

Wojtek Mróz I m. , Wiktor Szalwach III m.

 

WYBORY

     W dniu 10 października 2011 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego
 w Gimnazjum przy ZSM nr 1 w Wałczu.
     Wybory do SU odbyły się zgodnie z zasadami obowiązującymi w demokratycznym państwie.
Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała  komisja skrutacyjna w składzie Martyna
Gałas Ib, Aleksandra Bronowicka IIId i Katarzyna Szulc IIId  oraz opiekunowie Samorządu Uczniowskiego p. Agnieszka Starczyńska i p. Łucja Maślany
Wybory były poprzedzone kampanią wyborczą. Każdy kandydat mógł zaprezentować siebie oraz swój program na plakacie.
Uprawnionych do głosowania było 283 uczniów. Głosy oddało 275 uczniów.
       Każdy głosujący miał prawo do oddania od jednego do trzech głosów na wybranych przez siebie kandydatów. Ponadto członkowie komisji przypominali o tym podczas wydawania kart do głosowania, których odbiór potwierdzała komisja na przygotowanych do tego celu listach obecności. Kiedy głosowanie dobiegło końca, komisja przeliczyła głosy.

DSC03262
Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:
Przewodniczącym SU został:
                   Jakub Kisielnicki z klasy IIIc
Zastępcą SU został:
                    Izabela Wiśniewska z klasy IIIa
Osoby, które weszły w skład SU to:
                  Kevin Kalita z Ib,
                 Adrianna Promińska z Ic,
                 Martyna Wilczyńska z IIb
                Adrianna Staszczyk z IIIb 

                   Wszystkim serdecznie gratulujemy

Opiekunowie SU

ROWEREM DO RUDNICY

     Klasa sportowa IIa wraz z opiekunami:p. Ł Maślany i p. Z. Zbierską uczestniczyła w wycieczce rowerowej do Rudnicy. DSC_3272
     Celem był park linowy, który jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce.
Ma 1052m długości, 5 tras i łącznie 56 przeszkód
o różnym poziomie trudności (m.in. tyrolki, mosty trzylinowe, most birmański, skok indiański i Tarzana, zjazd na trapezie, złośliwe linki).

DSC_3245


Pobyt był niesamowitą przygodą i szansą na zmierzenie się ze swoimi słabościami. Pokonanie przeszkód gwarantowało wielką satysfakcję i wiązało się z przełamaniem wielu barier. Wycieczka była wyczerpująca, ale mimo wszystko pozwalała się zrelaksować. Wszyscy świetnie się bawili, potwierdzając swoją sprawność fizyczną!!!

DEBATA

   Dnia 5 października odbyła się debata wyborcza, która została poprowadzona przez uczennicę klasy III d Aleksandrę Bronowicką. Wszyscy kandydaci zaprezentowali swoje programy wyborcze. Mieli ostatnią szansę na przekonanie uczniów do siebie.

Wszyscy byli pod wrażeniem ich wypowiedzi, choć widać było też tremę towarzyszącą kandydatom.
Po występie odbyła się gorąca dyskusja, podczas której uczniowie zadawali kandydatom pytania
dotyczące ich wizji szkoły na rok szkolny 2011/2012. DSC_0200

Mamy nadzieję, iż udało się kandydatom przekonać innych uczniów do oddania głosu na nich w wyborach. Trzymamy kciuki za wszystkich kandydatów
i z niecierpliwością czekamy na wybory.

MIEJSKIE ŚWIĘTO LATAWCA

     29 września na Euroboisku przy Zespole Szkół Miejskich nr 1 Liga Obrony Kraju i ZSM nr 1 zorganizowali XII Miejskie Święto Latawca.

W zawodach wzięło udział aż 107 uczestników. P1100675

    W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła SP nr 5, na drugim miejscu uplasowała się SP nr 1, a na trzecim SP 4.
W starszej kategorii najlepsze było Gimnazjum nr 2, dalej kolejno Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 1.
Indywidualnie w kategorii latawców płaskich w szkołach podstawowych najlepsza była Oliwia Michorek,

 drugie miejsce zajęła Dominika Gregorowicz, a trzecie Mateusz Bogusz..

PODRĘCZNIKI

     W poniższym linku znajdziecie wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2011/2012   
KSIAZKA
      

OBDARUJ ZUZIĘ GROSIKAMI

CHCESZ POMAGAĆ Z NAMI TO OBDARUJ ZUZIĘ GROSIKAMI
    
W tym roku szkolnym już po raz czwarty organizujemy szkolną edycję ,,GÓRY GROSZA”. ZuziaPragniemy w tym roku pomóc naszej uczennicy Zuzi Ruszała z klasy IIIa ze Szkoły Podstawowej. Cały dochód, z tej akcji będzie przeznaczony zakup pomocy do nauki - maszyny Braile'a.
Akcja Góra Grosza trwa od 24 października  do 30 listopada 2011 roku.   akcja przeprowadzana jest poprzez zbiórkę monet groszowych (od 1 gr. do 50 gr.)  Mogą być zbierane również wyższe nominały.
      Codziennie na wybranej lekcji przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu będą zbierać pieniążki.
     Wyłonimy klasy, które najbardziej zaangażowały się w naszą akcję. Wybierzemy klasę, która nazbiera najwięcej monet i klasę, która nazbiera największą wartość z zebranych monet.

Liczymy na wasze dobre serce i dziękujemy za każdy grosz.

DYSKOTEKA

SAM_1780

      W piątek 26 października Samorząd Uczniowski zorganizował
w naszej szkole dyskotekę z okazji Halloween.
 Młodzież śmiało wyginała ciało w rytm naszych przebojów.
    
Dyskoteka odbywała się w miłej atmosferze, wszyscy świetnie się bawili.

SPOTKANIA Z POLICJANTEM

     W dniu 5 września 2011r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Wałczu policjant Beata Budzyń
spotkała się z uczniami klas I. Tematem spotkania była "Bezpieczna droga do szkoły". Uczniowie dowiedzieli się o zasadach ruchu drogowego dotyczącego gł. pieszych. Wszyscy  otrzymali "Elementarz zasad bezpieczeństwa".
DSC09334
    "Przejawy demoralizacji oraz konsekwencje prawne" to temat spotkania uczniów klas V i VI z policjantem. Pogadanka odbyła się 13 października 2011r
 
    Odbyły się równierz spotkania uczniów klas II i III z policjantem w dniu 18.10.2011r. Uczniowie obejrzeli film "Bezpieczna droga z radami Spongeboba" oraz wspólnie rozwiązali quiz.

    Podczas spotkania z policjantem Panią Beatą Budzyń w dniu 24.10.2011r.uczniowie klas II przypomnieli sobie zasady ruchu drogowego. Podsumowaniem spotkania było wręczenie uczniom odblasków.

PRZEŁAJE

     12 pażdziernika na obiektach sportowych COS na Bukowinie odbyły sie Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe. Rywalizowano w trzech kategoriach: Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych. Nas najbardziej interesowały dwie pierwsze, w których wystartowali nasi reprezentanci.
      Wśród Szkół Postawowych nasze dziewczeta zajeły II miejsce, a chłopcy uplasowali sie tuż za podium. Natomiast w rywalizacji Gimnazjalistów dziewcząta przybiegły na trzeciej poycji,
a chłopcy po zaciętej walce musieli uznać wyższość kolegów z Gimnazjum z Chwiramu.

XVI OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ PIŁKARSKI COCA COLA CUP 2012

     Już po raz czternasty firma Coca Cola organizuje Ogólnopolski Turniej Piłkarski. IMG_8068
Także w tym roku Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Wałczu był organizatorem i zarazem gospodarzem I etapu tych rozgrywek szkół Gimnazjalnych.
    W czwartek 13 października 2012 r. na Euroboisku na Dolnym Mieście do rywalizacji przystąpiły po trzy drużyny dziewcząt i chłopców. W kategorii dziewcząt zwyciężyło Gimnazjum nr 1 w Wałczu odnosząc dwa zwycięstwa.
     Drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 3 w Wałczu,
a trzecie Gimnazjum z Chwiramu.
    W grupie chłopców również zwycięstwo gospodarzy z Gimnazjum nr 1. Dalsze miejsca dla Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 2 w Wałczu. Opiekunami naszych piłkarzy i piłkarek byli panowie Marek Skonieczka i Paweł Gepert.
A oto składy naszych drużyn:
 • Paulina Korczyc
 • Milena Jęcka
 • Dominika Watorowska
 • Anna Góralska
 • Izabela Siutkowska
 • Marta Załucka
 • Natalia Cierpicka
 • Katarzyna Jasińska
 • Julita Wiśniewska
 • Oliwia Szulganiuk
 • Pogocki Konrad
 • Soszyński Bartosz
 • Staniszewski Rafał
 • Rużanowski Sebastian
 • Bieńko Dawid
 • Kołodziejczyk Dariusz
 • Turek Bartosz
 • Majtyka Rafał
 • Timofiejew Daniel
 • Kapidura Paweł